BUTİK GO GIRL KOLAY DEĞİŞİM-İADE KOŞULLARI

 

DEĞİŞİM

 

*Değişim yapmak istediğiniz ürünlerin kullanılmamış, zarar görmemiş, etiketi koparılmamış, yıkanmamış olması gerekir.

 

*Değişim süresi fatura tarihinden itibaren "14 GÜN" dür.Bu süreyi aşan talepler kabul edilmeyecek ve ürünler karşı ödemeli olarak tarafınıza geri gönderilecektir.

 

* Değişim işlemlerinin başlatılabilmesi için  paketinizin içerisinde yer alan değişim formunu doldurup ürününüzü faturanız  ile birlikte tarafımıza göndermeniz gerekmektedir.  Web sitemizden değişim talebi oluşturmanıza gerek yoktur.

 

NOT: Tüm değişim işlemlerinde fatura ibrazı zorunludur.

 

*Değişimlerde kargo bedeli göndericiye aittir. Kargo ücreti  16 ₺’dir. Değişim ürününüzü anlaşmalı kargomuz ile karşı ödemeli gönderebilirsiniz.

 

 

Ürününüzü Yurtiçi kargoya teslim ederken firma kodumuz olan 526719215 kodu söyleyerek - ŞEYMA ALAGÖZ firmasına ALICI ÖDEMELİ (Butikgogirl ödemeli) olarak göndermeniz yeterlidir.

 

Lütfen kargoya herhangi bir ödeme yapmayın. Değişim kargo tutarı, yeni ürününüz size gönderilirken tarafınıza yansıtılacaktır. (28 ₺ )

 

*Eğer farklı bir kargo firması ile gönderim sağlamak isterseniz ürünü gönderirken kargo ücretini ödemeniz gerekmektedir. Yurtiçi kargo dışında bir firmayla anlaşmamız bulunmamaktadır.

 

 

*Tarafımıza gönderdiğiniz değişim talepleri ekibimiz tarafından kargonuz elimize ulaştıktan sonraki 1- 3 iş günü içerisinde kontrol edilip değerlendirilir ve sizinle whatsapp üzerinden iletişime geçilip yeni ürününüz  aynı gün tarafınıza kargolanır.

 

*İndirimli ürünlerde değişim yoktur.

 

 

İADE

 

*İade yalnızca firmamızdan kaynaklı sorunlarda kabul edilmektedir.

 

 

Eğer bizim bir hatamız olduğunu düşünüyorsanız iade ile ilgili bilgi almak için 0532 623 30 88 numaralı destek hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Siparişim ayıplı/defolu/yanlış gönderilmiş Ne yapmalıyım?

Satışa sunduğumuz tüm ürünler, kargoya teslim edilmek üzere paketlenirken hasar kontrolünden geçmektedir. Nadiren yaşanılan ürün ayıplı/defolu/yanlış şekilde tarafınıza ulaştıysa böyle bir durumda 0532 623 30 88 numaralı destek hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 

Siparişimin kargo paketinin dışı deforme olmuş ve ürün/ürünler zarar görmüş ne yapmalıyım?

Siparişiniz kargo görevlisi tarafından adresinize ulaştırıldığında, ürünü teslim almadan önce mutlaka dış pakette hasar kontrolü yapın ve herhangi bir hasar gördüğünüz anda "Durum Tespit Tutanağı" hazırlatın. Sipariş tesliminden sonra fark ettiğiniz bir hasar durumunda, ilgili kargo şubesiyle hemen iletişim kurmanız ve "Durum Tespit Tutanağı" hazırlamalarını istemeniz gerekir.

Eğer kargo şubesi size bu konuda yardımcı olmuyorsa, lütfen en kısa sürede 0532 623 30 88 iletişim numaramızdan bizi bilgilendirin. Hasar Tespit Tutanağı ile birlikte hasarlı ürünü fatura üzerinde yer alan adresimize gönderdiğinizde ürün değişim ya da iade işlemleriniz hızla tamamlanır ve size bu konuda bilgi verilir.

 

Ürün İadesi yaptığımda ödediğim tutar bana nasıl iade edilecek?

Ürünü satın aldığınız ödeme yönteminize göre iade işleminiz yapılmaktadır.

Web sitemizden sanal pos işlemiyle satın alım gerçekleştiyse ücretiniz bankamız aracılığı ile 3 ile 7 iş günü içinde hesabınıza geri ödenecektir.

Kapıda ödeme veya havale eft seçeneği ile ödeme yaptıysanız tarafımıza ileteceğiniz hesap bilgilerine 3 ile 7 iş günü içerisinde kartınıza iade edilecektir

 

 

Satın aldığım ürünün bedenini ya da farklı bir ürün ile değişim yapabilir miyim ?

Evet yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Çerez Kullanımı